Jakie są korzyści z regularnego stosowania nici dentystycznej?
Prawidłowa higiena jamy ustnej nie tylko pozwala zachować świeży i estetyczny wygląd zębów, ale wpływa również pozytywnie na ogólny stan zdrowia uzębienia. W trakcie pielęgnacji wiele osób zapomina o regularnym nitkowaniu zębów. Dowiedz się, dlaczego ta czynność jest tak ważna i jakie korzyści z niej płyną.
Czym jest nić dentystyczna?
Nić dentystyczna to narzędzie, które umożliwia wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Zazwyczaj przyjmuje ona postać delikatnej i cienkiej nitki, która mimo tego jest niezwykle trwała i mocna. Nić dentystyczna jest bardzo często wzmacniana specjalnymi preparatami dentystycznymi, których zadaniem jest zapewnienie dodatkowej pielęgnacji jamy ustnej. Na rynku można wyróżnić kilka rodzajów nici dentystycznych. Do najczęściej wybieranych należą:
- nici niewoskowane,
- nici woskowane,
- nici wybielające,
- nici z fluorem,
- nici zapachowe np. miętowe,
- nici antybakteryjne.
To, która nić dentystyczna znajdzie się w danej łazience, powinno być uzależnione od stanu uzębienia danej osoby oraz innych indywidualnych kwestii. Przed zakupem warto udać się do dentysty, który na podstawie oceny jamy ustnej oraz preferencji pacjenta dobierze odpowiedni produkt. Czynnikiem, który powinien mieć wpływ na dobór nici dentystycznej, jest nie tylko jej rodzaj, ale również grubość. Można spotkać się zarówno z bardzo cienkimi produktami, jak i takimi, które radzą sobie doskonale z większymi przestrzeniami międzyzębowymi.
Jakie korzyści zapewnia regularne nitkowanie zębów?
O nitkowaniu zębów wiele osób zapomina, zwłaszcza w codziennej, regularnej pielęgnacji. Jest to jednak czynność, która niesie za sobą wiele korzyści. Warto wprowadzić ten nawyk do swojej rutyny, tak aby o stan uzębienia dbać holistycznie, a nie tylko od najbardziej wysuniętej na zewnątrz strony.
Regularne nitkowanie zębów:
- usuwa nagromadzoną w nadmiarze płytkę nazębną,
- pozwala pozbyć się jedzenia z przestrzeni międzyzębowych,
- zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego,
- optycznie rozjaśnia zęby,
- umożliwia zachowanie świeżego oddechu na dłużej,
- chroni przed ryzykiem pojawiania się innych zaburzeń jamy ustnej,
- pozwala usunąć nagromadzone między zębami bakterie,
- zmniejsza ryzyko pojawiania się krwawień w jamie ustnej,
- zapobiega powstawaniu zapaleń dziąseł,
- wspomaga korzyści płynące ze szczotkowania zębów.
Nie każdy wie, że nitkować zęby może każdy, kto ukończył 10 rok życia. Od tego czasu zęby są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dorosłe osoby powinny wykonywać tę czynność codziennie, u dzieci może być to regularne, ale rzadsze. Wielu dentystów zaznacza, że efekty nitkowania zębów są widoczne najbardziej w przypadku robienia tego po każdorazowym zjedzeniu posiłku. Nie dla wszystkich jest to możliwe, jednak warto mieć na uwadze, że im częściej nawyk ten pojawiać się będzie w danym dniu, tym łatwiej będzie się z niego korzystało w sposób naturalny.
Jak nitkować zęby?
Jak wspomniano wcześniej, na rynku istnieje kilka rodzajów nici dentystycznych, a ostateczną decyzję o tym, który z nich zostanie wprowadzony do codziennej pielęgnacji, zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.
Nitkowanie zębów warto wykonywać co najmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem) tuż po szczotkowaniu zębów. Sama czynność powinna trwać około 4 minut. Najbardziej klasyczną nicią jest ta, której długość można regulować według potrzeb. Do jednorazowej pielęgnacji przydatne jest około 40 centymetrów samej nici. Tę należy wprowadzić między każdą przestrzeń międzyzębową, jaka występuje w jamie ustnej. Po przyłożeniu w odpowiednie miejsce nici należy delikatnie nią posuwać w przód i w tył, tak aby dokładnie wyczyścić to, co znajduje się między zębami oraz bezpośrednio przy nich.
Nitkowania zębów nie należy się obawiać, jest to nieinwazyjna czynność, której zadaniem jest tylko i wyłącznie dokładne oczyszczenie przestrzeni międyzębowych. Jeśli w trakcie pielęgnacji wystąpi krwawienie, warto pamiętać, że jest to naturalna reakcja organizmu na taką zmianę w pielęgnacji. Jeśli jednak pomimo kontynuowania regularnego nitkowania, krew dalej będzie pojawiała się w jamie ustnej, należy bezzwłocznie udać się do specjalisty.
Nitkowanie zębów – co warto wiedzieć?
Istnieje kilka przypadków, w których nitkowanie zębów warto ograniczyć lub całkowicie zastąpić je innymi czynnościami pielęgnacyjnym. Do osób, które powinny szczególnie zwrócić uwagę na nitkowanie zębów i rozważyć mniej intensywne kroki higieniczne, należą:
- osoby z nadwrażliwością dziąseł – w czasie, w którym dziąsła są bardzo wrażliwe, warto całkowicie zrezygnować z nitkowania zębów, w innych przypadkach można to robić, stosując bardzo delikatne i cienkie nici,
- pacjenci objęci leczeniem ortodontycznym – osoby, które noszą aparat na zęby, powinny rozważyć zastąpienie nici dentystycznej innymi akcesoriami pielęgnacyjnymi np. szczoteczką dentystyczną z bardzo wąską główką przeznaczoną do czyszczenia drutów lub gąbczastym komponentem,
- dzieci do 10 roku życia – o zaletach nitkowania zębów warto przypominać dzieciom już od najmłodszych lat, jednak praktykowanie tej czynności należy wprowadzić dopiero w momencie, gdy zęby będą odpowiednio wykształcone i uformowane.
Nitkowanie zębów ma na celu ich odświeżenie i wzmocnienie. Czynność ta powinna być wykonywana tuż po szczotkowaniu zębów. Jeśli w trakcie niej pojawią się jakiekolwiek pytania czy sytuacje wymagające oceny specjalisty, można skorzystać z wizyty kontrolnej u dentysty. Podczas takiego spotkania lekarz przeprowadzi profilaktykę z zakresu higienizacji jamy ustnej i rozjaśni wszystkie pojawiające się wątpliwości.