Jak leczyć halitozę?
Masz problem z nieświeżym oddechem? Zastanawiasz się, jak temu zaradzić? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co robić, by pozbyć się dyskomfortu związanego z nieprzyjemnym zapachem z ust.
Halitoza – co to?
Halitozą nazywa się nieprzyjemny zapach z ust, który pojawia się podczas wydychania powietrza. Odczuwany jest zatem niemal bez przerwy nie tylko przez osobę, która jest dotknięta tą przypadłością, ale i osoby z jej najbliższego otoczenia. Problem ten dotyka ludzi w każdym wieku. Nieprzyjemny zapach jest wynikiem znajdujących się wewnątrz jamy ustnej bakterii oraz związków siarki. Przyczyną halitozy jest najczęściej nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Jeżeli jednak problem ten nie ustaje, jej przyczyn należy szukać gdzieś indziej.
Halitoza – przyczyny
Na rozwój halitozy wpływ może mieć wiele czynników.
- Nieprawidłowa higiena jamy ustnej – unikanie codziennego szczotkowania zębów bądź wykonywanie tej czynności w nieprawidłowy sposób, doprowadzić może do gromadzenia się na zębach i w przestrzeniach międzyzębowych resztek jedzenia, które rozkładane przez bakterie wydzielają nieprzyjemny zapach.
- Nieodpowiednia dieta – spożywanie dużej ilości słodkich pokarmów, a także nadmiernych ilości czosnku bądź cebuli prowadzi do rozwoju tego typu schorzenia. Nieprzyjemny zapach z ust to również efekt palenia papierosów oraz nadużywania alkoholu.
- Choroby – problem halitozy często dotyka osób cierpiących na cukrzycę. Zdarza się, że przyczyną stale utrzymującego się nieświeżego oddechu są choroby rozwijające się w obrębie jamy ustnej, gardła i nosa. Halitoza może być również oznaką wielu znacznie poważniejszych chorób, takich jak nowotwór przełyku, żołądka czy też choroba refluksowa.
- Leki – nieprzyjemny zapach z ust spowodowany może być przyjmowaniem leków. Szczególnie jest to odczuwalne w przypadku leków antydepresyjnych, moczopędnych oraz przeciwbólowych.
Jak się pozbyć halitozy?
Halitoza to dolegliwość, która jest w stanie skutecznie obniżyć poczucie własnej wartości. Osoby, które na nią cierpią stają się wycofane i niechętnie uczestniczą w spotkaniach towarzyskich, które wymagają od nich przebywania w bliskiej odległości od innych uczestników. Na szczęście, istnieje kilka sposób na to, by pożegnać się z tym problemem i odzyskać radość życia.
Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest zmiana nawyków dotyczących higieny jamy ustnej. Zęby powinno się szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie po co najmniej 3 minuty. Po tej czynności warto wykonać także nitkowanie zębów i płukanie jamy ustnej specjalnie przeznaczonym do tego celu płynem.
Kolejny krok to wyeliminowanie ze swojej diety produktów o intensywnym zapachu i smaku, a także rezygnacja z palenia papierosów i spożywania alkoholu w nadmiernych ilościach. W pożegnaniu się z nieświeżym oddechem pomocna może okazać się także spożywanie znacznie większej ilości płynów. Najlepiej, by nie były to napoje gazowane i słodzone, a czysta woda.
W diagnostyce i leczeniu halitozy z pewnością pomoże lekarz stomatolog, który będzie w stanie precyzyjnie określić przyczynę powstawania nieświeżego oddechu. Dentysta może również skierować pacjenta na specjalistyczne badania do innych specjalistów. Z pewnością będą one pomocne w rozwiązaniu dolegliwości, które mogą mieć znaczący wpływ na stale nasilający się problem nieświeżego oddechu.