Czym jest endodoncja?
Leczenie endodontyczne to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane przez lekarzy dentystów. Najczęściej metoda ta jest bezbolesna, a jej dodatkowym atutem jest możliwość uratowania całego zęba. Dowiedz się, czym jest endodoncja i w jakich przypadkach jest ona wskazana.
Endodoncja – co to takiego?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czym jest endodoncja. Ten dział stomatologii pod bardziej znaną nazwą budzi natomiast wśród pacjentów dentystycznych niemały niepokój. Leczenie endodontyczne nazywa się również kanałowym. Nie należy się jednak go obawiać. Najczęściej zabiegi są prowadzone przy wykorzystaniu miejscowego znieczulenia.
Endodoncja obejmuje problemy pacjentów, zmagających się z chorobami w obszarze miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych. Najczęstszym zabiegiem endodontycznym jest właśnie leczenie kanałowe. Nie każdy jednak wie, że ten dział stomatologii zajmuje się również profilaktyką w obszarze próchnicy zębów i leczeniu ich w przypadku powstałych już ubytków.
Kiedy konieczna jest endodoncja?
Leczenie kanałów korzeniowych zębów jest konieczne w przypadku, gdy pacjent zmaga się z takimi problemami jak:
- próchnica,
- zapalenie miazgi,
- urazy zębowe.
Wszystkie przyczyny związane są z powstawaniem stanów martwiczych i zapalnych uzębienia. Niekiedy endodoncja jest również wskazaniem, gdy konieczne jest przygotowanie danej osoby do przyjęcia protezy. Celem leczenia jest przede wszystkim ulżenie w niedyspozycyjności pacjenta. Endodoncja w tym celu obejmuje działania, które polegają na:
- oczyszczeniu kanałów korzeniowych,
- usunięciu zbutwiałych tkanek,
- pozbyciu się ewentualnych infekcji,
- usunięciu stanów zapalnych,
- przygotowaniu kanałów korzeniowych do prawidłowego wypełnienia.
Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest założenie stałej plomby. Dzięki temu zapobiega się nawrotowi choroby oraz ogranicza się dostęp do jamy ustnej bakteriom wywołującym stan chorobowy.
Leczenie endodontyczne – krok po kroku
Wspomniane wcześniej czynności podejmowane w trakcie leczenia endodontycznego wymagają odpowiedniego i szczegółowego procesu. Interwencja nie polega bowiem wyłącznie na jednej wizycie, w której trakcie lekarz pozbywa się próchnicy. Jest to czynność znacznie bardziej zaawansowana, która wymaga wdrożenia odpowiednich czynności. Niektóre z nich bazują na wykorzystaniu innowacyjnych urządzeń stomatologicznych takich, jak np. narzędzia penetrująco-piłujące, mikroskop stomatologiczny czy endometr.
Etap pierwszy
Pierwszym etapem leczenia kanałowego jest wizyta kontrolna u stomatologa prowadzącego leczenie. Specjalista, bazując na swojej wiedzy, ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta i podejmuje decyzję co do dalszego działania. Niekiedy w trakcie początkowego procesu konieczne jest wykonanie szeregu badań klinicznych, a także zdjęcia rentgenowskiego. Holistyczne podejście do diagnozy umożliwia wystawienie jak najlepszej oceny i stworzenie najbardziej odpowiedniego i przydatnego planu leczenia,
Etap drugi
W momencie, gdy stomatolog podejmie decyzję o wdrożeniu leczenia endodontycznego, w pierwszej kolejności usuwane są zmiany próchnicze. U niektórych pacjentów istnieje również konieczność pozbycia się zainfekowanej miazgi z kanałów korzeniowych i komory zęba. Jeśli w trakcie zabiegu okaże się, że w zębie pojawiły się również inne bakteryjne toksyny, lekarz podejmuje decyzję o pozbyciu się ich. Po eliminacji wszelkich nieprawidłowości zęby przygotowywane są do dalszego etapu leczenia.
Etap trzeci
Każdy kanał zębowy, z którego usunięto zmiany próchnicze, powinien być odpowiednio wyczyszczony, zdezynfekowany i osuszony. Te działania mają na celu przygotowanie uzębienia do wypełnienia. Plomby wykonywane są najczęściej ze środków uszczelniających z dodatkiem gutaperki, czyli żywicy drzewa gutaperkowca. Jest to jak najbardziej bezpieczne działanie i chroni ono przed pojawianiem się kolejnych dolegliwości.
Etap czwarty
Ostatnim etapem jest odbudowanie korony zęba. Najczęściej dentysta wykorzystuje w tym momencie materiał światłoutwardzalny. W niektórych przypadkach ząb uzupełnia się protetycznie, wykorzystując przy tym koronę ceramiczną lub metalowo-porcelanową.
Leczenie endodontyczne dzięki rozwojowi medycyny jest obecnie zabiegiem niemal bezbolesnym. Wszelkie obawy związane z tego rodzaju zabiegiem są więc niewskazane. Warto również dodać, że najczęściej dentysta w trakcie wykonywania endodoncji podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe. Jeśli jest taka konieczność, to można skonsultować z lekarzem również pełną narkozę. Wcześnie rozpoznany problem oraz ingerencja specjalisty potrafi zatrzymać rozszerzanie się problemu, oraz zniwelować ból, z jakim zmaga się chory człowiek.