Kiedy wykonuje się RTG zębów?
Stomatolog zalecił Ci wykonanie zdjęcia RTG? Zastanawiasz się, w jakim celu powinieneś je wykonać? Dowiedz się, jak i kiedy wykonuje się RTG zębów oraz na czym dokładnie polega ta usługa.
Czym jest RTG zęba?
RTG zęba jest prześwietleniem, czyli zdjęciem rentgenowskim, którego celem jest diagnozowanie różnego rodzaju stanów chorobowych i zapalnych. Nadrzędnym celem takiego działania jest dokładna analiza struktury zębów oraz ewentualnych nieprawidłowości w korzeniach zębowych.
Kiedy wykonać RTG zęba?
RTG zęba wykonywane jest najczęściej z powodu podejrzenia stanu chorobowego bądź w przypadku konieczności podjęcia leczenia dentystycznego. Usługa wykonywana jest zazwyczaj na specjalne polecenie lekarza, który wystawia na nią skierowanie. W trakcie wizyty dentystycznej może on podejrzewać rozwinięcie się dolegliwości szkodliwej dla pacjenta. Za pomocą zdjęcia RTG dentysta może dowiedzieć się, jaki jest stan korzeni pacjenta oraz dobrać odpowiednie leczenie do wykrytych zmian. RTG wykonuje się również przed wszczepieniem implantów lub założeniem aparatu ortodontycznego. Niekiedy wyjątkową sytuacją, w której wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie zęba jest uraz twarzoczaszki. W takim przypadku RTG pozwala na określenie rozmiaru i rodzaju obrażeń.
Jak wykonuje się RTG zęba?
Wyróżnia się kilka rodzajów zdjęcia rentgenowskiego zęba:
- zdjęcie zębowe/rentgen punktowy – polega na umieszczeniu w jamie ustnej niewielkiej kliszy przytrzymywania palcem, obejmuje konkretny ząb, a także jedno lub dwa sąsiednie,
- badanie zewnątrzustne – pantomogram i zdjęcie warstwowe szczęki zwanymi tomografią, jest znacznie bardziej precyzyjne i pozwala na uzyskanie dokładniejszego obrazu (od lewych ósemek po prawe),
- zdjęcie cefalometryczne – bardzo szeroki rentgen, który ujmuje poza uzębieniem fragment czaszki,
- zdjęcie skrzydłowo-zgryzowe – jest to zdjęcie, które ogranicza się do koron pojedynczych zębów, nie pokazuje korzeni i latających zębów tkanek.
Przed rozpoczęciem zdjęcia pacjent ma za zadanie założyć na siebie specjalny fartuch ochronny. Jest on wykonany z gumy ołowiowej, dzięki czemu materiał nie przepuszcza promieni rentgenowskich. Zdjęcie wykonuje się na siedząco lub leżąco, trwa kilka minut i jest bezbolesne.
Ile kosztuje wykonanie RTG zęba?
Badanie radiologiczne zębów jest uzależnione od kilku czynników. Cena waha się ze względu na:
- zakres obrazowania,
- miejscowość, w której wykonywane jest zdjęcie,
- kompleksowość procedur medycznych,
- rodzaj i prestiż kliniki.
Przyjmuje się, iż rentgen pojedynczego zęba to cena około 30-50 złotych. Pantomogram oraz zdjęcie cefalometryczne sięgają natomiast od 70 do 100 złotych. RTG zęba można również wykonać na NFZ. Przyjmuje się, że na rok dla osoby dorosłej przypada wykonanie dwóch zdjęć zębowych rocznie oraz jedno panoramiczne raz na trzy lata. Należy pamiętać jednak, iż do tego niezbędne jest specjalne skierowanie od lekarza.
Co może wykazać zdjęcie RTG zęba?
Zdjęcie RTG zęba może niekiedy wykazać stan zapalny. Jeśli się tak jednak stanie, to na powstałym dokumencie widoczne będą jasne, rozległe plamy, oznaczające nieprawidłowości. Na RTG widoczne są zazwyczaj:
- zgorzel zęba,
- zmiany próchnicze,
- patologiczne zmiany,
- długości oraz ilość korzeni,
- torbiele.
Dzięki temu, że lekarz ma dostęp do tak dokładnego obrazu uzębienia pacjenta, możliwe jest wcielenie przez niego odpowiedniego leczenia. Wykonanie zdjęcia RTG jest nie tylko gwarancją dobrania odpowiednich metod usunięcia nieprawidłowości, ale również oceny oraz obserwacji innych objawów klinicznych niewidocznych gołym okiem. Zdjęcie rentgenowskie zębów to również możliwość oceny stanu wyjściowego, monitorowania sytuacji w trakcie leczenia, a także ocena efektów po zakończeniu terapii.