Ile korzeni i kanałów ma ząb?
W społeczeństwie niewiele osób ma wiedzę na temat szczegółowej budowy poszczególnych zębów. Sytuacja bardzo często zmienia się, gdy pacjent ląduje w gabinecie stomatologicznym. W tym przypadku umiejscowienie zęba oraz jego struktura determinują koszt konkretnej usługi oraz całej terapii. To, ile ząb ma kanałów, wpływa przede wszystkim na cenę jednego z najpopularniejszych zabiegów endodontycznych, jakim jest leczenie kanałowe.
Kanał i korzeń zęba – czym się od siebie różnią?
Zęby człowieka mają skomplikowaną budowę. Wśród najważniejszych elementów uzębienia należy wymienić korzeń oraz kanał – dwie odrębne, ale ściśle powiązane ze sobą struktury. Korzeń jest zlokalizowany w kości szczęki, stąd nie jest elementem widocznym dla oka. Struktura jest ukryta i silnie przymocowana do zębodołu za pomocą specjalnych włókien. To właśnie w korzeniach znajdują się kanały wypełnione miazgą zębową – bogato unaczynioną tkanką, która zapewnia transport substancji odżywczych i czucie. W sytuacji, gdy miazga zostaje zainfekowana, lub doszło do jej martwicy, konieczne jest leczenie kanałowe (tzw. endodontyczne). Jakie są najczęstsze przyczyny, które skłaniają do wykonania takiego zabiegu? Oto kilka z nich:
- rozległa próchnica,
- uraz mechaniczny zęba – pękniecie lub złamanie,
- zapalenie lub zakażenie miazgi zęba.
Celem leczenia kanałowego jest usunięcie uszkodzonej lub martwej miazgi, która powoduje ból i wiele innych, nieprzyjemnych objawów (np. opuchlizna lub nadwrażliwość na temperaturę). W kolejnych krokach stomatolog zajmuje się dokładnym oczyszczeniem oraz dezynfekcją kanału zębowego. Ostatnim etapem jest precyzyjne wypełnienie zęba. Leczenie kanałowe jest metodą niezwykle skuteczną – nawet w trudnych przypadkach pozwala na uratowanie zęba przed koniecznością ekstrakcji.
Ile korzeni ma ząb?
Na pytanie o liczbę korzeni w zębie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego tak się dzieje? Struktura zębów to kwestia niezwykle indywidualna – w tym aspekcie istnieje duża zmienność między poszczególnymi osobami. To, ile korzeni ma konkretny ząb, może zostać ocenione na podstawie specjalnego badania radiologicznego w gabinecie stomatologicznym. Mimo wszystko istnieją pewne powtarzalne wzorce statystyczne co do liczby korzeni w poszczególnych zębach.
- Zęby przednie (siekacze i kły) – zazwyczaj mają jeden korzeń.
- Przedtrzonowce – najczęściej mają jeden lub dwa korzenie.
- Zęby trzonowe (tzw. ósemki) – mogą mieć od jednego do czterech korzeni.
Warto podkreślić, że od tej zasady mogą odbiegać zęby mleczne. Ze względu na mniejszy rozmiar oraz prostszą budowę zazwyczaj mają mniej korzeni.
Kanały – ile jest ich w zębie?
Liczba kanałów, podobnie jak liczba korzeni, zależy od rodzaju zęba oraz uwarunkowań genetycznych. Ile kanałów najczęściej mają poszczególne zęby?
- Zęby przednie – zazwyczaj mają jeden kanał, jednak zdarzają się przypadki, że dolne zęby sieczne mają 2 takie struktury.
- Przedtrzonowce – zęby osadzone w dolnej części szczęki zazwyczaj charakteryzują się obecnością jednego kanału. Górne „czwórki” zwykle mają dwa korzenie – każdy z nich jest wypełniony 1 kanałem.
- Zęby trzonowe – mogą mieć od 1 do 4 kanałów.
Jak poznać liczbę korzeni i kanałów w zębie?
Wycena i wykonanie niektórych procedur stomatologicznych są możliwe tylko wtedy, gdy określi się liczbę korzeni (ekstrakcja zęba) lub kanałów (leczenie endodontyczne). W tym celu niezbędne jest specjalne zdjęcie obrazujące wewnętrzną strukturę zęba. W gabinecie stomatologicznym zazwyczaj wykonuje się 2 rodzaje zdjęć:
- panoramiczne – obejmujące wszystkie zęby w łukach,
- punktowe – jest zdjęciem pojedynczego zęba, który ma zostać poddany leczeniu.
Cena leczenia kanałowego zależy przede wszystkim od liczby kanałów, które wymagają leczenia – jeśli jest duża, to specjalista musi nastawić się na czasochłonne leczenie i zastosowanie różnych materiałów podczas zabiegu. Z tego powodu ceny leczenia kanałowego rosną wraz z nakładem pracy, który musi wykonać stomatolog. Wiele klinik wycenia zabieg właśnie na podstawie liczby kanałów, jednak warto pamiętać, że ostateczny koszt leczenia endodontycznego jest ustalany indywidualnie na konsultacji, przed rozpoczęciem leczenia.