Czym jest bonding?
Zastanawiasz się, jak w szybki i mało inwazyjny sposób zadbać o ładniejszy i bardziej estetyczny wygląd zębów? Chcesz pozbyć się przebarwień, których usunięcie jest gwarancją pięknego uśmiechu? Dowiedz się, czym jest bonding zębów i sprawdź, w jaki sposób wykonuje się ten zabieg.
Bonding – co to jest?
Bonding to zabieg wykonywany w gabinecie dentystycznym, którego głównym celem jest powrót do estetycznego i zdrowego uśmiechu. Czynność zaliczana jest do stomatologii estetycznej i najczęściej wykonywana jest przez doświadczonego stomatologa.
Bonding bardzo często jest mylony z wybielaniem zębów. Są to jednak dwa różne zabiegi, które wykorzystują nieco inne metody naprawy szkliwa zębów. Bonding, w przeciwieństwie do wybielania zębów umożliwia uzyskanie dowolnej barwy zęba, a nie jedynie jego naturalnego koloru. Dodatkowo zabieg ten pozwala na zmianę kształtu zębów, a także grubości ich korony. Koszt takiego zabiegu jest dostosowany do rodzaju stosowanych materiałów, wybranej metody, czasu i jest ustalany indywidualnie do pacjenta. Pod uwagę bierze się przede wszystkim obecną kondycję jamy ustnej pacjenta. Koszty wzrosną jeżeli konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych zabiegów przygotowujących zęby pod bonding. Chcąc zdecydować się na taki zabieg, najlepiej jest się skontaktować z danym lekarzem i poprosić go o dostosowaną pod konkretne potrzeby cenę.
Na czym polega bonding?
Bonding jest odbudową zębów za pomocą żywic kompozytowych. Są to specjalne materiały dentystyczne. Ich odcień dopasowywany jest przez lekarza do naturalnego koloru zębów pacjenta, dzięki czemu całość prezentuje się bardzo estetycznie. Najczęściej bonding stosowany jest u pacjentów, którzy wymagają usunięcie skaz i przebarwień. Zabieg służy również do naprawiania ukruszeń i pęknięć. Dzięki temu, że żywica kompozytowa jest bardzo elastycznym materiałem, możliwe jest również wykonywanie z jej pomocą korekt kształtu zęba. Bardzo często na leczenie tego rodzaju decydują się osoby, które posiadają ubytki w zębach np. wyszczerbienia, a nawet diastemę, czyli przerwę między zębami.
Bonding – jak przebiega zabieg odbudowy zębów?
Bonding nie jest zabiegiem długotrwałym. Zazwyczaj zajmuje on tyle czasu, co standardowa wizyta u stomatologa. Cały proces można podzielić na kilka mniejszych etapów. W zależności od doświadczenia dentysty mogą one trwać krócej lub dłużej. Ważne jest jednak staranne i dokładne wykonywanie wszystkich czynności. W trakcie bondingu wykonuje się kolejno:
- oczyszczenie powierzchni zębów,
- preparacja zęba,
- wytrawienie szkliwa specjalistycznym kwasem,
- nałożenie żywicy kompozytowej,
- naniesienie właściwego kompozytu dostosowanego do potrzeb pacjenta,
- utwierdzenie kompozytu lampą polimeryzacyjną.
- wygładzenie i wypolerowanie powierzchni zęba.
Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania bondingu?
Bonding jest najczęściej wykonywane w przypadku, gdy pacjentowi ukruszy się niewielka ilość zęba. Przed wykonaniem tego zabiegu dentysta jednak upewnia się, że przeprowadzenie leczenia jest w ogóle możliwe. W przypadku, gdy w obrębie jamy ustnej widoczny jest jakikolwiek stan zapalny, wykonanie zabiegu jest niemożliwe. Przed bondingiem należy także wyeliminować wszystkie ubytki próchnicowe, bruksizm, a także choroby dziąseł i przyzębia.
Bonding jest efektowną, a zarazem szybką metodą na uzyskanie pięknego uśmiechu. Jego wykonanie prowadzi nie tylko do poprawy kondycji uzębienia, ale umożliwia także znaczną poprawę pod względem estetyki. Zabieg jest przeznaczony dla każdej osoby, której zależy na posiadaniu pięknych, białych i zdrowych zębów.