Co robić, gdy puchną dziąsła? Objawy i leczenie
Utrzymanie jamy ustnej w zdrowej kondycji jest obowiązkiem każdego człowieka. Wiąże się to nie tylko z prawidłową higieną zębów, ale również odpowiednim traktowaniem dziąseł. Jedną z najczęściej pojawiających się nieprawidłowości związanych z tym obszarem ciała jest opuchlizna. Dowiedz się, jakie są jej najczęstsze przyczyny, poznaj objawy i leczenie dolegliwości i sprawdź, co należy robić, aby jej uniknąć.
Jakie są przyczyny opuchniętych dziąseł?
Wiele osób chcąc utrzymać zęby w zdrowej kondycji, dba o nie, decydując się na różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne. Dużą uwagę przykuwa się do odpowiedniej higieny związanej z czyszczeniem zębów, dzięki której możliwe jest pozbycie się nadmiaru płytki bakteryjnej. Nie każdy wie, że jest ona odpowiedzialna również za kondycję dziąseł. Gromadzenie się nadmiaru bakterii w tej części jamy ustnej przyczynia się do powstawania wielu infekcji. Najczęściej występującą dolegliwością jest zapalenie dziąseł, które objawia się między innymi opuchlizną.
Dziąsła odpowiedzialne są za przenoszenie tlenu oraz ułatwiają spożywanie pokarmów. Utrzymanie ich w zdrowej kondycji jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całej jamy ustnej. Za powstawanie opuchlizny na dziąsłach poza płytką bakteryjną, odpowiedzialne mogą być takie kwestie, jak:
- nieprawidłowa higiena jamy ustnej – brak korzystania z nici dentystycznej i płynu do płukania ust oraz błędna technika mycia zębów,
- wpływ chorób jamy ustnej – pojawiające się infekcje takie jak opryszczka czy pleśniawki mogą być przyczyną pojawiającej się opuchlizny dziąseł,
- zaburzenie gospodarki hormonalnej – na obrzęk mogą mieć wpływ zmiany hormonalne, które występują między innymi w trakcie dojrzewania, ciąży lub miesiączkowania,
- zła dieta – dostarczanie do organizmu, a co za tym idzie, do jamy ustnej, przetworzonych produktów czy jedzenia typu fast food, które posiadają zbyt małą ilości witamin, generuje braki, wpływające między innymi na pojawianie się zapalenia dziąseł,
- alergia – opuchlizna dziąseł może być objawem reakcji alergicznej na żywność, produkty pielęgnacyjne lub przyjmowane przez człowieka lekarstwa,
- oparzenie bądź uszkodzenie mechaniczne pokarmem – spożywanie posiłków w nieprawidłowy sposób (picie zbyt gorących napojów lub nieostrożne przegryzanie jedzenia) może prowadzić do pojawienia się obrzęku.
Po czym rozpoznać zapalenie dziąseł?
W przypadku pojawienia się zapalenia dziąseł należy bezzwłocznie reagować. Najbardziej prawidłowym działaniem jest wprowadzenie prawidłowego leczenia, które ma na celu zlikwidowanie obrzęku. Aby to jednak to zrobić, należy w odpowiednim czasie wyłapać sygnały wskazujące na zapalenie. Niekiedy opuchlizna jest wyraźnie odczuwalna, w innych przypadkach nie jest aż tak oczywista. Istnieje kilka charakterystycznych objawów, wskazujących na zapalenie dziąseł. Warto być na nie wyczulonym, tak aby nie doprowadzić do rozwoju choroby. O podrażnionych dziąsłach można mówić, gdy:
- zmieniły one kolor z jasnoróżowego na ciemnoróżowy, czerwony lub niebieski,
- naturalna brodawka, która istnieje pomiędzy zębami, stała się tępa bądź całkowicie zanikła,
- w trakcie szczotkowania, nitkowania lub spożywania posiłków pojawia się krwawienie,
- odczuwa się dyskomfort lub ból,
- nastąpiło odsłonięcie szyjek zębowych.
Spuchnięte dziąsła – jak leczyć?
Przy podrażnionych dziąsłach warto stosować odpowiednie leczenie, które sprawia, że obrzęk staje się mniejszy lub całkowicie zanika. Dostępne są domowe sposoby, które pozwalają zniwelować opuchliznę od zęba, jak i bardziej profesjonalne metody, które wymagają wizyty u stomatologa.
Należy zaznaczyć, że niezależnie od tego, w jakim stopniu zaawansowania dziąsła są podrażnione, należy reagować w jak najszybszym czasie. Gdy na wizytę u specjalisty trzeba poczekać, dobrze jest zastosować domowe sposoby na zmniejszenie obrzęku. Sprawdzonym pomysłem jest płukanie jamy ustnej rumiankiem lub szałwią, dzięki którym spuchnięte dziąsła nie przysparzają tyle bólu i dyskomfortu. Najlepszym działaniem jest jednak ingerencja specjalisty, który bazując na rzetelnej wiedzy i zebranym doświadczeniu, wie, jak leczyć opuchnięte dziąsła. Tego rodzaju wizyta nie trwa zbyt długo, jednak potrafi przynieść sporą ulgę. Najczęściej dentysta wykonuje usunięcie nagromadzonego osadu i kamienia nazębnego.
Warto podkreślić, że w celu uniknięcia nawrotu podrażnionych dziąseł dobrze jest odbywać regularne wizyty stomatologiczne. Zazwyczaj polegają one na kontroli stanu jamy ustnej oraz wykonaniu kilku zabiegów pielęgnacyjnych takich, jak skaling czy wygładzenie korzeni.
Jak dbać o zdrowie dziąseł i jamy ustnej?
Pojawiająca się opuchlizna od zęba przysparza zazwyczaj niemało problemu i powoduje dość duży dyskomfort w trakcie wykonywania codziennych czynności. W momencie, gdy obrzęku nie można wyleczyć domowymi sposobami, należy udać się do stomatologa. Ważna jest jednak również odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej. Prawidłowe szczotkowanie zębów i ich regularne, dokładne czyszczenie zmniejsza ryzyko pojawienia się dolegliwości. Ważne jest również zachowanie zdrowej diety oraz spożywanie dużej ilości wody. Dostarczanie sporej zawartości witamin oraz płukanie resztek jedzenia pozwala zmniejszyć ryzyko rozwoju płytki bakteryjnej, a co za tym idzie, utrzymać zęby i dziąsła w zdrowej kondycji.