Wizyta kontrolna u dentysty i jej przebieg
Odpowiednia dieta, samodzielna dbałość o higienę oraz regularność przeglądów stomatologicznych to podstawowe czynniki zapewniające zdrową jamę ustną. Wiele osób zaniedbuje systematyczność wizyt kontrolnych ze względu na lęk związany z jakąkolwiek ingerencją dentystyczną. Sprawdź, jak często należy dokonywać przeglądu stomatologicznego i dowiedz się, w jaki sposób przebiega wizyta kontrolna.
Systematyczne kontrolowanie stanu uzębienia, a sprawne leczenie
Często nieuzasadniony strach przed bólem sprawia, że wielu pacjentów odkłada przegląd stomatologiczny w czasie, zapisując się na wizytę dopiero w skrajnych przypadkach, tj.: uciążliwy ból zęba czy nieestetyczne przebarwienia szkliwa. Jednak w takich sytuacjach może okazać się, że do wyleczenia zaawansowanej zmiany wymagane będzie kilka wizyt. Warto pamiętać, że im szybsza diagnoza, tym krótszy i znacznie mniej inwazyjny będzie cały proces leczenia.
Jak często należy umawiać się na przegląd stomatologiczny?
W razie wystąpienia różnego rodzaju dolegliwości warto niezwłocznie skontaktować się ze stomatologiem w celu konsultacji. W przypadku dorosłych wizyta o charakterze kontrolnym powinna odbywać się raz na pół roku. Częstsze przeglądy mogą być konieczne u dzieci i młodzieży, szczególnie kiedy na ich zębach widoczne są zmiany próchnicowe. Szczegółowe informacje można uzyskać od lekarza prowadzącego.
Wizyta kontrolna u stomatologa – dlaczego warto pamiętać o regularności?
Różnego rodzaju wirusy i bakterie mogą przedostawać się do organizmu przez jamę ustną. Dlatego nieuleczone zmiany bądź schorzenia mogą prowadzić do rozwoju poważnych dolegliwości. Systematyczne przeglądy zębów pozwalają wyeliminować pojawienie się wielu schorzeń. Pacjenci, którzy bagatelizują leczenie stomatologiczne, zwiększają ryzyko zachorowania m.in. na: cukrzycę, nadciśnienie, choroby serca i układu krążenia.
Warto pamiętać, że nieprawidłowości w jamie ustnej mogą być również objawem innych schorzeń. Nieprzyjemny zapach z ust, zmiany na błonie śluzowej policzków i języka oraz w obszarze dziąseł i uzębienia mogą świadczyć o poważniejszych chorobach, m.in. infekcjach wirusowych, zaburzeniach hormonalnych oraz metabolicznych.
Jak wygląda wizyta kontrolna u dentysty?
Wizyta kontrolna u stomatologa zazwyczaj nie trwa długo. Lekarz rozpoczyna przegląd od pełnego wywiadu dotyczącego stanu jamy ustnej pacjenta. Należy poinformować dentystę o występowaniu ewentualnych dolegliwości i zmian, np. bólu zębów podczas picia zimnych napojów, krwawieniu dziąseł przy myciu zębów czy nieprzyjemnych zapachu wydostającym się z ust. W dalszej części wizyty stomatolog powinien dokładnie obejrzeć zęby oraz dziąsła. Do oceny stanu poszczególnych elementów jamy ustnej pod uwagę brane są:
- ubytki i barwa uzębienia,
- kondycja dziąseł,
- ilość złogów kamienia i osadów występujących na szkliwie.
Zazwyczaj w trakcie wizyty kontrolnej przeprowadzone jest także dokładne czyszczenie zębów. Za pomocą specjalnych przyrządów z miejsc poniżej dziąseł usuwany jest osad z płytki bakteryjnej oraz kamienia nazębnego, który może prowadzić m.in. do: chorób przyzębia, ubytków w zębach i nieprzyjemnego zapachu z ust. Możliwe także, że zostanie zlecone wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, przedstawiającego obraz górnej i dolnej szczęki. Dzięki temu stomatolog ma możliwość zaobserwowania pełnego zgryzu pacjenta oraz poznania relacji między poszczególnymi zębami i łukiem zębowym. Jest to jedyny skuteczny sposób umożliwiający podjęcie właściwego leczenia.
Jakie dodatkowe informacje można uzyskać?
Dentysta w razie stwierdzenia jakichkolwiek dolegliwości powinien poinformować pacjenta o możliwych metodach zapobiegania rozwojowi choroby i leczenia. Zlecone zabiegi mają poprawić kondycję zębów oraz polepszyć ich wygląd i estetykę uśmiechu. W trakcie wizyty może okazać się, że lekarz zaproponuje możliwość natychmiastowego przeprowadzenia zabiegu. Przed każdą ingerencją dentystyczną można poprosić o znieczulenie w celu polepszenia swojego komfortu.
Stomatolog powinien także udzielić niezbędnych wskazówek z zakresu higieny oraz diety. Można zapytać o porady dotyczące prawidłowego szczotkowania zębów i nitkowania przestrzeni między nimi. Można również skonsultować wybór właściwej szczoteczki, pasty i płynu do płukania oraz o technikę używania nici dentystycznej. Warto jeszcze zapytać o profilaktykę chorób jamy ustnej oraz o konieczność wykonania zabiegów higienizacji, np. skalingu, piaskowania, polerowania czy fluoryzacji.
Regularne wizyty kontrolne pozwolą zapobiec wielu bolesnym dolegliwościom i sprawią, że zęby pozostaną czyste i zdrowe. Uzębienie oraz pozostałe elementy jamy ustnej stanowią integralną część organizmu. Nieprzeprowadzanie systematycznych przeglądów stomatologicznych może odbić się negatywnie na wielu strefach zdrowia.