Protetyka stomatologiczna – co to jest?
Zęby nie ulegają procesowi regeneracji. Dlatego ich zniszczenie bądź utrata wymagają ingerencji stomatologicznej. Kiedy jest za późno na pomoc dentystyczną, warto wybrać się do protetyka. Sprawdź, czym dokładnie zajmuje się ten specjalista.
Jakie są konsekwencje braków w uzębieniu?
Ubytki zębowe mają wiele różnych negatywnych skutków:
- przyczyniają się do powstania zaburzeń symetrii twarzy,
- pogarszają kształt zgryzu i estetykę uśmiechu,
- zaburzają funkcję żucia – uniemożliwiają prawidłowe rozdrabnianie i dokładne przeżuwanie pokarmów, co znacznie utrudnia trawienie,
- umożliwiają gromadzenie się w miejscach ubytków resztek jedzenia, co negatywnie wpływa na utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej.
Utrata nawet jednego zęba może mieć niekorzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Pojedyncze braki w uzębieniu powodują znaczne zmiany w strukturze całej jamy ustnej. Mogą obciążać sąsiednie zęby i przyczyniać się do zmiany położenia tych, które znajdują się naprzeciwko. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do zaniku kości i problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi.
Protetyka stomatologiczna – co to jest?
Protetyka stomatologiczna umożliwia bezbolesne i trwałe leczenie braków uzębienia bądź jego korektę. Odbudowa uzębienia pozwala na osiągnięcie zadowalających efektów wizualnych i funkcjonalnych, tj.:
- odnowienie naturalnych rysów twarzy,
- poprawę estetyki zgryzu oraz uśmiechu,
- przywrócenie naturalnych funkcji żucia,
- zapobieganie niepożądanym zmianom w jamie ustnej powstającym na skutek ubytków zębowych,
- polepszenie ogólnego stanu zdrowia.
Czym zajmuje się protetyk dentystyczny?
Protetyk to stomatolog, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób narządu żucia. Posiada szeroką wiedzę z różnych dziedzin, m.in. z zakresu:
- chirurgii szczękowej,
- onkologii,
- radiologii,
- laryngologii,
- dermatologii.
Technik dentystyczny zajmuje się odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzowych po utracie (np. na skutek wypadku) bądź uszkodzeniu (np. ukruszeniu) naturalnych zębów. Zarówno wrodzone, jak i nabyte wady zgryzu mogą być poddane leczeniu protetycznemu.
Rodzaje uzupełnień protetycznych
Protetyk dba o odbudowę utraconych i zniszczonych zębów, wykonując specjalistyczne uzupełnienia uzębienia: stałe bądź ruchome.
Uzupełnienia stałe
Uzupełnienia stałe są niemożliwych do swobodnego usunięcia z ust za względu na osadzenie ich na zębach za pomocą specjalnych cementów. Najczęściej stosowane są:
- korony zębowe – chronią uzębienie przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów, kwasów i uszkodzeniami mechanicznymi; pozwalają na odbudowę wyglądu, kształtu i funkcji zniszczonego zęba,
- mosty protetyczne – świetnie imitują naturalne uzębienie; dają możliwość uzupełniania zarówno pojedynczych, jak i kilkuzębowych braków,
-
licówki – najszybsza metoda poprawy wyglądu zęba; polegają na zamaskowaniu niedoskonałości w strukturze zęba, a także przebarwień szkliwa oraz na wypełnieniu wyrw międzyzębowych.
Uzupełnienia ruchome
Protezy pozwalają na swobodne wyciąganie w dowolnym momencie. Są wykorzystywane, kiedy zachowana jest część naturalnego uzębienia. Najczęściej są mocowane na implantach. Najlepszym rozwiązaniem pośród ruchomych uzupełnień są wykonane z metalu protezy szkieletowe. Pozwalają na dyskretne maskowanie braków uzębienia. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim swojej cienkości, dzięki której nie uciskają dziąseł ani podniebienia i nie zajmują wiele miejsca w ustach. Nie wywołują żadnych reakcji alergicznych. Można spotkać się jeszcze z protezami akrylowymi, nylonowymi i acetalowymi.
W trakcie leczenia protetycznego istnieje możliwość odbudowy pojedynczych zębów oraz całych łuków zębowych. Odwzorowanie naturalnego uzębienia jest wykonywane na podstawie wycisków. Tworzywa wykorzystywane do odbudowy uzębienia umożliwiają jego odtworzenie w niezwykle estetyczny i trwały sposób. Najczęściej stosowane są materiały imitujące szkliwo, którym nadawane są określone kształty i struktury.
Kiedy umówić się na wizytę do protetyka?
Osoby borykające się z brakiem bądź ze zniszczeniami uzębienia mogą skorzystać z pomocy technika dentystycznego. Praca protetyka pozwala na odtworzenie utraconego uzębienia i odbudę zębów, które nie kwalifikują się już do leczenia zachowawczego. Przyczynami zniszczeń mogą być np.:
- choroby próchnicowe,
- urazy mechaniczne,
- ścieranie zębów.
Istnieje także możliwość estetycznej korekty i przebudowy przebarwionych bądź nieprawidłowo ustawionych zębów. Dlatego na wizytę mogą umówić się także pacjenci z pogorszoną estetyką uzębienia. Leczenie protetyczne pozwala na uzyskanie oczekiwanego kształtu i koloru zębów.
Jak wygląda wizyta u protetyka?
Konsultacja protetyczna daje lekarzowi możliwość zapoznania się z oczekiwaniami pacjenta. W jej trakcie przeprowadzany jest szczegółowy wywiad i badanie stanu jamy ustnej. Może zostać również wykonane zdjęcie pozwalające ocenić kondycję uzębienia i tkanki kostnej.
Leczenie protetyczne pozwala na poprawę wyglądu, zdrowia i samopoczucia oraz na zachowanie prawidłowego zgryzu. Odpowiednia proteza stomatologiczna znacznie polepsza nie tylko wygląd uzębienia, ale i komfort życia. Pozwala także na właściwe przeżuwanie pokarmów i zapobiegnie zmianom w całym łuku zębowym.