Przebarwienia na zębach – co je powoduje?
Marzeniem wielu osób jest posiadanie białego uśmiechu. Obecnie jest to jeden z wyznaczników piękna – ludzie za wszelką cenę dążą do tego, by ich zęby były coraz to bielsze, a co za tym idzie piękniejsze. W wyniku spożywanych posiłków, uwarunkowań genetycznych czy też problemów stomatologicznych, szkliwo zębów ulega przebarwieniom. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.
Naturalny kolor szkliwa
Każdy człowiek posiada inny kolor zębów. Niektórzy mogą cieszyć się naturalną bielą, inni z kolei muszą pogodzić się z nieco ciemniejszą barwą szkliwa, która niekoniecznie musi być związana z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Kolor szkliwa zależny jest bowiem od jego grubości. Im szkliwo jest grubsze, tym bielszy jest ząb. Jeżeli jesteś posiadaczem bądź posiadaczką ciemniejszej barwy zębów, to znak, że Twoje szkliwo jest cieńsze. Warto wspomnieć jednak, że o jego kondycji nie decyduje kolor. Barwa szkliwa to przede wszystkim zasługa uwarunkowań genetycznych, a także wynik diety, zażywania leków, uszkodzenia zębów czy też palenia papierosów.
Przyczyny powstania przebarwień zębów
Przebarwienia mogą pojawiać się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Nie muszą być regularne – mogą obejmować jedynie część zębów, pojedynczy ząb bądź też cały łuk zębów. Najczęściej przyczyną przebarwień są niektóre produkty spożywcze, a także dym papierosowy. Do zmiany koloru zębów przyczynić się może także przyjmowanie niektórych leków, antybiotykoterapia, a także wypełnienia amalgamatowe w poszczególnych zębach.
Zęby mogą posiadać przebarwienia w różnych kolorach. Barwa w głównej mierze zależy od przyczyny. Aby ją ustalić warto wybrać się do swojego stomatologa, który oceni stan jamy ustnej i udzieli porady dotyczącej dalszego postępowania.
Rodzaje przebarwień
Gama kolorystyczna przebarwień jest dość szeroka. Poniżej znajdziesz rodzaje przebarwień wraz z przyczynami.
- Białe przebarwienia – jedne z najbardziej popularnych. Przyczyną ich powstawania najprawdopodobniej jest uraz mechaniczny, który pojawił się na etapie tworzenia się szkliwa. Białe przebarwienia mogą być także związane z próchnicą pierwotną i sygnalizować demineralizację szkliwa.
- Żółte przebarwienia – mogą być związane zarówno z naturalnym procesem starzenia się, jak i kolejnym etapem demineralizacji szkliwa prowadzącego do rozwoju próchnicy. Kolejną przyczynę żółtych przebarwień stanowić mogą także niedobory pokarmowe.
- Brązowe przebarwienia – przyczyną ich powstawania jest najczęściej spożywanie barwiących napojów, takich jak kawa czy herbata. Brązowy osad może być także wynikiem palenia papierosów oraz suplementacji żelazem.
Przebarwienia zębów a dieta
Najczęstszą przyczyną powstawania przebarwień na zębach jest spożywanie konkretnych produktów. Za żółty kolor zębów są najczęściej odpowiedzialne warzywa i owoce, które posiadają dużą ilość kwasów. Ich działanie negatywnie wpływa na szkliwo. Zęby stają się zdecydowanie słabsze, cieńsze i porowate. Wynikiem tego jest większa podatność na barwienie. Jeżeli zależy Ci na śnieżnobiałych uśmiechu, sprawdź, których produktów najlepiej jest unikać:
- kawa – szczególnie czarna; najlepiej jest dodać do napoju mleko, które zminimalizuje ryzyko przebarwień,
- herbata – do najintensywniej barwiących należy czerwona i czarna,
- czerwone wino, napoje gazowane,
- buraki, owoce jagodowe,
- przyprawa curry, kurkuma,
- słodycze.
Jak usunąć przebarwienia na zębach?
Istnieje wiele sposobów na to, by zarówno ustrzec się przebarwień, jak i skutecznie je usunąć. Na delikatne przebarwienia wynikające ze spożywania barwiących posiłków wystarczająca może okazać się specjalna pasta wybielająca, a także płukanki wybielające.
Skaling zębów
Jednym ze sposób na usunięcie delikatnych przebarwień z powierzchni zębów jest wykonanie w gabinecie stomatologicznym skalingu zębów. Jest to jeden z podstawowych zabiegów higienizacyjnych. Polega na usunięciu kamienia nazębnego. Zabieg skalingu może zostać połączony z piaskowaniem zębów. Jest to metoda, która polega na usuwaniu osadu nazębnego za pomocą specjalnego piasku oddziałującego na zęby po ciśnieniem.
Wybielanie zębów
Drugim sposobem na pozbycie się przebarwień i dodatkowe wybielenie zębów jest zabieg wybielania zębów. Pomimo tego, że istnieje wiele produktów do samodzielnego wybielania zębów, zdecydowanie lepszym pomysłem jest skorzystanie z profesjonalnego zabiegu w gabinecie dentystycznym. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do naszego artykułu – Jak wybielić zęby?, w którym znajdziesz podstawowe informacje na temat różnych metod wybielania.