Zapalenie dziąseł – przyczyny i objawy
Zapalenie dziąseł to dolegliwość, która jest łagodnym stadium choroby dziąseł. Do jej powstawania przyczynia się kilka czynników. Dowiedz się, jakie są objawy zapalenia dziąseł i jak należy je leczyć.
Przyczyny zapalenia dziąseł
Zapalenie dziąseł to najczęściej wynik niewłaściwej higieny jamy ustnej. Odkładająca się na powierzchni zębów płytka nazębna, z czasem zaczyna podrażniać dziąsła, próbując gromadzić się pod nimi. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy systematycznie usuwać płytkę nazębną szczotkując zęby, a także stosując zabiegi higienizacyjne w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych. Mowa tutaj przede wszystkim o zabiegu skalingu, czyli usuwania kamienia nazębnego, który należy wykonywać przynajmniej raz w roku.
Kolejną przyczyną zapalenia dziąseł mogą być afty, czyli bolesne owrzodzenia jamy ustnej. Występować mogą zarówno na policzkach, jak i dziąsłach. Najczęściej znikają one samoistnie i nie są szkodliwe. W przypadku uporczywego ich nawracania, warto skonsultować się ze specjalistą.
Dziąsła zbudowane są z delikatnej tkanki, która w łatwy sposób może ulec uszkodzeniu. Jest to możliwe np. podczas zbyt agresywnego szczotkowania zębów źle dobraną szczoteczką. Niewłaściwa technika może przyczynić się do problemów z dziąsłami.
Zapalenie dziąseł – objawy
Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Stan zapalny może w krótkim czasie przerodzić się w zapalenie przyzębia. Jest to nieodwracalna i ciężka choroba dziąseł, która bardzo często prowadzi do utraty zębów. Aby nie doprowadzić swojej jamy ustnej do takiego stanu, w przypadku zauważenia niepokojących objawów, koniecznie należy zgłosić się na konsultację do lekarza stomatologa.
- Krwawienie dziąseł – jest to pierwsza i najczęściej występująca dolegliwość. Jeżeli podczas nitkowania bądź szczotkowania zębów pojawia się krew, nie wolno tego lekceważyć.
- Nieświeży oddech – to kolejny objaw, który może być przyczyną zapalenia dziąseł. Przyczyn jego powstawania jest jednak sporo i nie zawsze jego występowanie może zwiastować najgorsze. Nieświeży oddech może być spowodowany przez niektóre posiłki, a także niestaranną higienę jamy ustnej bądź jej całkowity brak.
- Obrzęk dziąseł – zdrowe dziąsła nie krwawią, są jędrne i mają różowy kolor. Podczas codziennej pielęgnacji jamy ustnej, warto kontrolować ich stan. W przypadku zauważenia u siebie niepokojących zmian, takich jak zmiana koloru dziąseł bądź ich obrzęk, dobrze jest zasięgnąć porady lekarza.
- Recesja dziąseł – przypadłość polegająca na odsuwaniu się dziąseł od zębów. Korzenie zębów zaczynają się odsłaniać, co najczęściej powoduje ich nadwrażliwość. Jest to problem, który pojawia się dość często, a przyczyn jego występowania może być kilka. Jednak w żadnym przypadku nie można tego lekceważyć.
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż zapaleniu dziąseł nie towarzyszy ból. Aby nie przeoczyć objawów, należy zatem dokładnie i regularnie kontrolować stan swojej jamy ustnej.
Zapalenie dziąseł – ile trwa?
Czas trwania zapalenia dziąseł zależny jest od wielu czynników. Pierwszym z nich z pewnością są przyczyny, a także stopień zaawansowania zapalenia. Stan ten będzie utrzymywał się w jamie ustnej krócej, jeżeli odpowiednio wcześnie zostaną podjęte odpowiednie kroki. Zapalenie może trwać od 3 dni do nawet 2 tygodni.
Zapalenie dziąseł – jak leczyć?
Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, gdy zauważy się oznaki zapalenia dziąseł jest umówienie się na wizytę u lekarza stomatologa. Wizyta w gabinecie stomatologicznym pozwoli na diagnozę i uzyskanie informacji dotyczących dalszego postępowania. Stomatolog oceni stan jamy ustnej i dobierze odpowiednią metodę leczenia.
Najczęstszym zaleceniem stomatologa jest systematyczne i prawidłowe szczotkowanie zębów i stosowanie specjalnych past, usuwających zdecydowanie więcej bakterii płytki nazębnej niż tradycyjne pasty. W niektórych przypadkach konieczne może być wprowadzenie antybiotykoterapii.