Co robić, gdy boli ząb?
Ból zęba to jeden z najbardziej uporczywych rodzajów bólu. Utrudnia normalne funkcjonowanie, sen, często może również powodować gorączkę. Dowiedz się, co zrobić, gdy boli ząb i uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.
Ból zęba i jego przyczyny
Istnieje wiele rodzajów bólu. Może przyjmować łagodną postać – ząb lekko ćmi, a ból staje się silniejszy np. podczas gryzienia pokarmów. W niektórych przypadkach ból zęba charakteryzuje się nieustającym pulsowaniem i skutecznie utrudnia funkcjonowanie i powoduje duży dyskomfort. Żadnego bólu zęba nie można lekceważyć, gdyż może on prowadzić do rozwoju groźnych chorób w całym organizmie. Nigdy nie powstaje on bez przyczyny. Najczęściej jest wynikiem niewłaściwej higieny zębów.
Przyczyną bólu zęba najczęściej jest próchnica bądź urazy mechaniczne szkliwa, np. pęknięcie. Pierwszą oznaką problemów z zębami jest nadwrażliwość przede wszystkim na zmiany temperatur, a także słodkie i kwaśne pokarmy. Ten rodzaj bólu spowodowany jest obniżeniem się dziąseł i odsłonięciem szyjek zębowych bądź uszkodzeniem szkliwa.
Ból zębów, spowodowany próchnicą pojawia się wtedy, gdy odsłonięta zostaje miazga zęba. Jest to jedna z najgłębszych warstw zęba – silnie unerwiona, ukrwiona i wrażliwa. Jej długotrwałe drażnienie może prowadzić do zapalenia. Wówczas pojawia się ropień, który stanowi duże zagrożenie dla okostnej. Zaniedbanie może sprawić, że miazga zębów zacznie obumierać i nie będzie możliwości uratowania zęba…
Ból zęba – co robić?
Nawet najmniejszy ból zęba kwalifikuje się do kontroli u stomatologa. Nie można go lekceważyć nawet jeżeli jest krótkotrwały i pojawia się sporadycznie. Wówczas istnieje spora szansa, że próchnica nie zdążyła zaatakować zęba na tyle, by jego leczenie było bardzo inwazyjne i kosztowne. W przypadku zwlekania z wizytą u stomatologa można nabawić się zapalenia miazgi, a wtedy konieczne może być leczenie kanałowe bądź całkowite usunięcie zęba.
Jak złagodzić ból zęba?
Gdy ból zęba pojawia się nagle i utrudnia codziennie funkcjonowanie czy sen, a na wizytę u stomatologa należy chwilę poczekać, można spróbować załagodzić go na kilka różnych sposobów. Należy jednak pamiętać, że jest to pomoc doraźna, która jedynie uśmierza ból, a nie niweluje jego przyczyn.
Naturalne sposoby uśmierzenia bólu zęba:
- goździki – działają antyseptycznie i przeciwbólowo; wystarczy rozgnieść jeden i przyłożyć do źródła bólu; goździki można również gryźć,
- szałwia bądź rumianek – płukanka z ziół może załagodzić rozwijający się stan zapalny; należy zalać (najlepiej świeże) zioła wrzątkiem i płukać jamę ustną letnim naparem,
- masaż – najprostszą formą uśmierzenia bólu może być masaż palcem bądź miękką szczoteczką,
- zimny okład – sprawdzonym sposobem jest również zimny okład wykonany np. z mokrego ręcznika przyłożonego do policzka,
- olejek jodłowy – załagodzić ból może również olejek jodłowy; wystarczy nasączyć wacik olejkiem i przyłożyć do bolącego zęba.
Ból zęba – jak do niego nie dopuścić?
Próchnica, a co za tym idzie ból zębów to najczęściej efekt zaniedbań w higienie jamy ustnej. Aby zapobiegać jej rozwojowi należy utrzymywać jamę ustną w czystości. Konieczne jest szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną, a także stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Niezwykle ważne jest również regularne usuwanie kamienia nazębnego. W przeciwnym razie płytka nazębna zaczyna coraz bardziej narastać i stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii wywołujących próchnicę. Warto również korzystać z innych zabiegów stomatologicznych, których zadaniem jest oczyszczenie zębów i wzmocnienie ich struktury. Mowa tutaj o piaskowaniu zębów, a także ich fluoryzacji.